15.06.2023 Turnaje

Starší žáci na medaili nedosáhli! Na republice končí pátí!

Starší žáci HBC Hostivař vyráželi na závěrečný turnaj sezóny do Sušice plni odhodlání a s nadějí na dobrý výsledek. Už los základní skupiny ale dával tušit, že jejich cesta nebude vůbec jednoduchá.

Toto očekávání naplnilo hned první utkání, kdy se hostivařští postavili jednomu z favoritů celého turnaje, týmu HBC Pardubice. Fyzicky vyspělí jedinci v modrých pardubických dresech převzali od začátku utkání iniciativu a jen díky výbornému Kotíkovi v brance Hostivaře se skóre měnilo až ve čtvrté minutě. Gól Pardubic ale paradoxně pomohl hlavně Hostivaři. Hráči z Prahy srovnali krok po několika minutách a do konce třetiny si vytvořili několik dalších slibných šancí. Bohužel ve druhé třetině přišel zlom celého utkání. Bojovně a dobře hrající Hostivař se nevyvarovala zbytečných chyb a zejména naprosto propadla ve "standardních" situacích ve svém obranném pásmu. Dva góly po čistě prohraném vhazování budiž toho jasným důkazem. Michek těsně před koncem druhé třetiny ještě snižoval na rozdíl dvou branek a ku cti hostivařských hráčů nutno podotknout, že i za tohoto nepříznivého stavu se rozhodně nevzdávali. Bohužel pro ně, vždy, když už to vypadalo na obrat v utkání, přišla další chyba a ani srdnatý výkon nestačil na lepší výsledek, nežli prohru 4-7. Další dva hostivařské góly vstřelily ještě Vaniš a Hradil.

Zápasové statistiky

Na výsledkově nepovedený vstup do turnaje potřebovali Pražané ale rychle zapomenout. Již za dvě další hodiny je čekal střet s Piráty z Hradce Králové. O poznání menší a mladší tým Pirátů se prezentoval šikovností a dobrým pohybem. Právě ten dělal hostivařskému mužstvu, které ještě zcela nevstřebalo těžký boj s Pardubicemi, problémy. Nevýrazný výkon vyvrcholil obdrženou brankou krátce před koncem úvodního dějství. Po "hlasitém hodnocení" třetiny z úst hostivařského trenéra se mužstvo z Prahy na hřiště vrátilo s novým nábojem. Hra sice postrádala lehkost, o to více bylo ale bojovnosti a snahy se zápasem ještě něco udělat. Ve druhé třetině sice žádný gól nepadl, ale hostivařští evidentně ožili a svého soupeře často dostávali do úzkých. Rozhodnout tedy musela až třetina třetí. V ní nejdříve povedenou individuální akcí vyrovnal Martinec, aby pak v nervy drásajícím závěru převrátil výsledek na stranu hostivařských povedenou kombinací s Michkem, Filip Hradil. Po vítězství 2-1 si Hostivař udržela naději na postup ze skupiny, nicméně musela spoléhat na příznivý výsledek posledního utkání skupiny mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Oproti všem papírovým předpokladům, Piráti ale zaskočili pardubický tým a v utkání zvítězili. Skóre z minitabulky hovořilo v neprospěch Hostivaře a po chvíli rozpaků bylo jasné, že i po roce si tým starších žáků HBC Hostivař na závěrečném turnaji zahraje pouze o páté místo.

Obrovské zklamání bylo mezi hostivařskými hráči a fanoušky cítit na každém kroku. Nicméně, nikdo si nepřipouštěl nic jiného, nežli vítězné zakončení turnaje a celé sezóny. A to i ve chvíli, kdy se po dohodě s hráči vedení týmu rozhodlo odeslat čtveřici hráčů na výpomoc mužstvu dorostenců, kteří srdnatě bojovali ve svém kvalifikačním turnaji v dalekém Ústí nad Labem. V neděli se tak na modrou čáru, před soubojem o páté místo s brněnskými Bulldogs, postavilo 12 statečných hostivařských borců. V bojovném, místy kvalitu postrádajícím utkání, byli od začátku aktivnější hráči Hostivaře. Hned ve třetí minutě se prosadil Samuel Bajkai a mohlo se zdát, že Hostivař si poklidně dokráčí pro vítězství. Opak byl ale pravdou. Brněnští se zkonsolidovali a proti prořídlým řadám hostivařského mužstva cítili šanci. Jejich naděje ještě vzrostli ve chvíli, kdy se jim těsně před koncem první třetiny podařilo vyrovnat. Hostivař sice stále měla opticky více ze hry, ale ojedinělé protiútoky Bulldogs byly velmi nebezpečné a gól častokrát visel ve vzduchu. Naštěstí pro hostivařské se ale ujala střela Havlíka, který svůj tým před koncem druhé třetiny poslal do jednobrankového vedení. Třetí třetina už byla zejména nervózním bojem o každý míček a každý metr hřiště. I přes odcházející síly bylo na hostivařském mužstvu vidět nezměrné odhodlání dotáhnout utkání do vítězného konce. Brněnští byli samozřejmě proti. Vše vrcholilo v závěrečných pěti minutách. Hostivař nejdříve ubránila dvojnásobné oslabení a následně odolávala soupeřově power play. Nakonec vše rozhodla trefa Otrase do prázdné brněnské branky a po závěrečném hvizdu se hostivařské mužstvo, spolu s početným zástupem fanoušků, mohlo radovat z vítězství 3-1 a konečného pátého místa na turnaji.

Nejlepším hráčem mužstva na turnaji byl vyhlášen Matěj Havlík.

Jiří Vaniš (trenér HBC Hostivař) - Turnaj se mi nehodnotí vůbec lehce. Jsem obrovsky zklamaný, i když jsem to nikde neříkal nahlas, ve skrytu duše jsem věřil, že na medailové umístění máme. Na druhou stranu, to jak jsme se postavili jako tým a klub k závěru turnaje, mě naplňuje radostí a hrdostí. Takto by měla vypadat soudržnost mezi spoluhráči a kamarády. Když jsme odjížděli do Sušice, vyjadřoval jsem se v tom smyslu, že chci vidět, že každý z hráčů odevzdá na turnaji maximum. Jsem přesvědčený, že i přes řadu chyb, kluci svoje maximum odevzdali a za to jsem rád. Že to tentokrát stačilo jen na páté místo? To je holt sport.

“Oproti loňsku máme mnohem silnější tým“ říká útočník A týmu Samuel Kucharčík!