10.05.2023 Reportáž

Infarktový závěr junioři zvládli a postupují do čtvrtfinále! V prodloužení rozhodl Hroch!

Po srovnání série na domácím hřišti se o pondělním svátku přesouval souboj o čtvrtfinále play-off, mezi Hostivaří a Prachaticemi, zpět na půdu Horalů. Jihočeské hřiště bylo doposud pro naše juniory prokleté, když se jim zde nepodařilo vyhrát ani jeden z dosavadních třech zápasů této sezóny, a to včetně toho prvního v této sérii. Tentokrát nebylo ale kam uhnout a Hostivař nutně musela toto prokletí prolomit…

KVALIF, pondělí 8.5.2023

PRA

Prachatice

5:6p

1:2, 0:2, 4:1

Branky a nahrávky: 2:35 Grepl (Zámečník, Ferfecki), 12:55 Mikšovský (Ferfecki, Houška), 15:10 Zámečník (Vrzák), 20:45 Mikšovský (Lehner), 38:04 Houška (Lehner), 50:05 Hroch (Ferfecki) .
Rozhodčí: Daněk, Ptáček . Vyloučení: 3:4 . Využití: 1:1 . V oslabení: 0:0 . Diváci: 65 . Střely na branku: 25:40 . Průběh utkání: 1:0, 1:4, 4:4, 4:5, 5:5, 5:6 .

Stankay (Pešek) - Fafejta, Makovička, Stöhr, Štrobl, Bulka, Červenka, Kafka, Kunc, Makovička, Novák, Pavlík, Šmajcl, Štěpánek, Žák

Drahoš (Keprt) - Ilušák, Matějka, Petrášek, Vodehnal, Zámečník - Chramosta, Ferfecki, Grepl, Houška, Hroch, Lehner, Maali, Mikšovský, Prager, Smetana, Vrzák

Do sestavy hostivařských se po jednodenní pauze vrátil útočník Prager, který nedělní utkání vynechal z důvodu drobného zranění v dolní části těla. Naopak do sestavy Horalů přibyl talentovaný Jan Pavlík, jenž nastupuje za prvoligový Suchdol nad Lužnicí, přičemž věkem je stále dorostenec a připisuje se k největším hokejbalovým talentům své generace. Nejen to, ale i otázka jak překonat doposud skvěle chytajícího Stankaye v prachatické brance musela šrotovat hlavou trenéra Grepla před rozhodujícím zápasem v boji o postup do čtvrtfinále. Utkání začalo naprosto totožně jako ta dvě předchozí. Prachatičtí se brzy dostali do vedení zásluhou šestnáctiletého Jana Fafejty, který z ostrého úhlu překonal Drahoše. Hostivař ale odpověděla bleskurychle! Necelých dvacet vteřin poté totiž přesně mířil Lukáš Grepl a srovnal stav na 1:1. Hostivař následně stupňovala svůj tlak a podařilo se jí do první sirény vytěžit ještě jednu branku, a to zásluhou Mikšovského, který v přesilovce trestal disciplínu domácích.

Druhá třetina také začala slibně! V čase 15:10 se totiž prosadil obránce Daniel Zámečník a svou druhou trefu o chvíli poté zaznamenal dorostenec Mikšovský. Hostivař rázem vedla rozdílem tří branek, svého soupeře přehrávala, držela zamčeného v jeho obranném pásmu a pečlivě si hlídala ojedinělé úniky domácích rychlonožců. Do konce třetiny sice naši junioři gól nepřidali, ale rozhodně působili sebevědomě a odhodlaně pohlídat si závěrečnou patnáctiminutovku utkání.

V té ale přišla sprcha, a to hodně studená. Sedm vteřin po úvodní buly třetí třetiny totiž překonal Drahoše Štěpánek, když ho do téměř prázdné brány vybídl Pavlík. Ta samá dvojice zazlobila ihned z druhé útočné akce domácích a snížila skóre na 3:4. Srovnání Prachatic přišlo o necelých pět minut poté, a byl to opět Jan Štěpánek po nahrávce Pavlíka, který vlil euforii do žil domácích. Hostivař jako by v ten moment prožívala nejzlejší sen. Co se to sakra děje? koukali po sobě hráči v modrých dresech. Zasněný ale naštěstí nebyl dorostenec Houška, který z dorážky v rychlosti vrátil vedení na stranu Hostivaře. Hosté si na chvíli oddychli, uklidnili hlavy a chtěli si zbytek zápasu pohlídat. Záhy byl ale vyloučen Lukáš Grepl a domácí tuto chybu bezlítostně trestali přesnou střelou od modré. Stav utkání byl tak 5:5 a muselo nastat prodloužení.

I v něm byla aktivnější Hostivař a svou hrou si vysloužila přesilovou hru, když se na trestnou lavici pakoval za podražení Stőhr. Domácí při pokusu bránit oslabení ale vyhodili balónek mimo hřiště a rázem měla Hostivař jedinečnou příležitost dát rozhodující branku. Ani dvojitou přesilovku sice hosté nevyužili, avšak jejich tlak stále stupňoval a drželi svého soupeře pod silným útočným náporem. Rozhodující trefa přišla až v čase 50:35, kdy se po vyhrané buly Ferfeckiho opřel do rány z nápřahu kapitán Marek Hroch. Balónek nejspíš v průběhu letu několikrát změnit směr pomocí teče bránících hráčů a nakonec zapadl až za záda Stankaye. Euforie tak propukla na hostující střídačce a Hostivař konečně slaví nejen první vítězství na půdě Prachatic, ale i postup do čtvrtfinále juniorské extraligy! V něm se s největší pravděpodobností střetne se severočeskou Elbou z Ústí nad Labem, která má po loňském semifinále našemu juniorskému celku zajisté co vracet.

Tomáš Grepl (trenér HBC Hostivař) - Do zápasu jsme vstoupili dobře i přes první inkasovanou branku, na kterou jsme dokázali hned odpovědět. Dvě třetiny jsme byli lepším týmem, ve třetí přišel zkrat asi v podobě pocitu nic nepokazit, což většinou funguje přesně obráceně. Ale kluci měli výborně nastavenou hlavu a prodloužení jsme zvládli. Soupeři děkujeme za sérii dobrých zápasů.